معرفی بزرگان و مشاهیر

معرفی بازیگران مشاهیر آموزشهای مختلف

معرفی بزرگان و مشاهیر

معرفی بازیگران مشاهیر آموزشهای مختلف

۱ مطلب در خرداد ۱۳۹۹ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰

علت نامگذاری این محله

در سال ۱۳۲۷ خورشیدی فردی به نام سید ضیاءالدین طباطبایی که ازسیاست مداران ونخست وزیر ایران در زمان احمد شاه قاجار بود دهی را که مخروبه و بدون سکنه‌ و زمین‌های آن ریگزار بوده را خریداری می‌کند. در ابتدای کار؛ آشنایان یزدی وکشاورزانی را که همگی سید بودند استخدام کرده و با توجه به سید بودن همه آن‌ها این ده را سادات آباد نام‌گذاری می‌کنند و در آن به گندم کاری، یونجه کاری و پرورش خرگوش مشغول میشوند. سیدضیاءالدین با بدست آوردن پول از طریق فروش گوشت خرگوش به مغازه‌های چهارراه استانبول و فروش پوست خرگوش و پشم آن برای تولید کلاه و پالتو به بازرگانان هرچه خرابه بوده را آباد می‌کند و به آب می‌رساند.

باتلاش های آن ها منطقه به آبادانی رسید و با اضافه شدن کارگران غیر سید و به علت تلفظ آسانتر سادات به سعادت تبدیل شد.واین منطقه سعادت آباد نام گرفت.

جایگاه جغرافیایی وشهری

سعادت‌آباد از شمال به کوی فراز، از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به شهرک غرب، از شمال شرق به اوین، از شمال غرب به فرحزاد راه دارد.  بزرگراه یادگار امام از شمال و بلوار فرحزادی از غرب سعادت‌آباد می‌گذرد. مناطق کوی فراز و شهرک مخابرات (بهرود) در شمال سعادت‌آباد و در دامنهٔ کوه واقع هستند. خیابانهای سعادت آباد،۲۴متری،علامه،سرو و همچنین بلوار پاکنژاد و بلوار شهرداری وبلوار فرحزادی، از خیابان‌های اصلی سعادت آباد محسوب می‌شوند.

بلوار اصلی سعادت آباد، از جنوب به بلوار دریا و از شمال به بزرگراه یادگار امام (اوین) متصل است. میدان کاج به عنوان قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین میدان سعادت آباد در میانهٔ این بلوار واقع است.

بلوار اصلی سعادت آباد در امتداد شمال-جنوب می‌باشد، خیابان ۲۴ متری سعادت آباد و علامه در شرق بلوار اصلی سعادت آباد و موازی با آن و بلوار پاکنژاد و فرحزادی در غرب بلوار اصلی و موازی با آن واقع شده‌اند. خیابان اصلی شرقی - غربی سعادت آباد بلوار سرو می‌باشد و بلوار دریا موازی با بلوار سرو در ضلع جنوبی سعادت آباد است و مرز سعادت آباد و شهرک غرب به حساب می‌آید.

در شمال سعادت آباد و در دامنهٔ کوه با توجه به آب و هوای خوب، مناطق تفریحی و توریستی متعددی وجود دارد یا در دست احداث است. منطقه تفریحی و توریستی درکه یکی از مناطق تفریحی سابقه دار و قدیمی تهران است که در شمال شرقی سعادت آباد واقع شده‌است. در شمال غربی سعادت آباد هم منطقه تفریحی فرحزاد قرار دارد که از مناطق تفریحی قدیمی تهران است. همچنین در شمال سعادت آباد و در منتهی‌الیه شمال شهرک مخابرات، پارک بوستان کوهستان که شامل جاذبه‌های متعدد گردشگری و تفریحی خواهد بود، در حال احداث است.

هتل اسپیناس پالاس، بزرگترین و مدرن‌ترین هتل پنج ستاره ایران در شمال سعادت آباد و در ضلع شمال غربی میدان بهرود واقع شده‌است. این محله محل سکونت بسیاری از هنرمندان و ورزشکارها و سیاستمدار مهم ایرانی است.

معرفی مراکزمهم سعادت آباد

دو دانشگاه دولتی امام صادق و همچنین دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در محله سعادت آباد هستند. 

موسسات زبان وهنری ومدارس هوشمند ودوزبانه بسیاری دراین محله وجوددارند و ساکنین این منطقه تمامی نیازهای فرهنگی و آموزشی خود را می‌توانند به راحتی پاسخ دهند.

مراکز تجاری و فروشگاه‌های بسیاری درسعادت‌ آباد وجود دارند که از مشهورترین مراکز خرید تهران هستند و خریداران زیادی را از محلات دیگر تهران جذب کرده‌اند. در این مراکز انواع کالاهای مصرفی با برندهای مختلف به فروش می‌رسد. همچنین نمایندگی برندهای مختلفی مانند آدیداس، ماسیمودوتی، فرس در این محله وجود دارند. ازمعروف‌ترین مراکز خرید این محله می‌توان به مرکز تجاری سروستان،مرکز تجاری بوعلی ، مرکز تجاری ابریشم، مرکز تجاری علامه، مرکز تجاری سهیل، مرکز خرید توس، مرکز تجاری کسری اشاره کرد.

بیمارستان ومراکز درمانی بسیاری نیز در این محله واقع شده اند که سه بیمارستان مطرح در این محله بیمارستان شهید مدرس، بیمارستان پارسیان و بیمارستان عرفان هستند. سعادت‌ آباد را می‌توان یکی از قطب‌های درمانی تهران نام‌گذاری کرد. مطب تعداد زیادی از پزشکان شناخته‌شده در این محله است. همچنین کلینیک‌های زیبایی متعددی در این محله حضور دارند؛ علاوه بر آن تعداد مراکز تصویربرداری و فیزیوتراپی و … در این منطقه کم نیست. یکی از معروف‌ترین مرکزهای تصویربرداری تهران به نام پردیس نور نیز در خیابان بیست‌و‌هشتم سعادت‌آباد واقع شده است.

علاوه بر فضاهایی که برای امور روزانه و تفریح در این محله وجود دارد، شعب اکثر بانک‌های معتبر در این محله وجود دارد.

از دیگر مراکز دولتی سعادت‌آباد می‌توان به شهرداری منطقه 2، سفارت نیکاراگوئه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و دادسرای سعادت‌آباد اشاره کرد.

دالترجمه های بسیاری نیز در این منطقه فعالیت دارند که میتوان به دالترجمه کارو که دالترجمه معروف و باسابقه در منطقه سعادت آباد میباشد اشاره کرد که ساکنین سعادت آباد جهت انجام کارهای ترجمه خود لازم نیست به مناطق دیگر مراجعه کنند و همچنین از مناطق مختلف تهران نیز جهت انجام امور ترجمه خود به این دارالترجمه مراجعه میکنند.

این محله دارای تعداد زیادی بوستان و فضای سبز است. پارک سنگی نرسیده به میدان کاج، پارک پرواز در میدان بهرود، پارک آسمان در میدان کتاب و … از پارکهای بزرگ و شناخته شده سعادت‌آباد به حساب می‌آیند. ژوراسیک پارک تهران یا بوستان دایناسورهای متحرک هم که یک بوستان آموزشی، گردشگری و تفریحی در میدان بهرود سعادت آباد تهران است دراین منطقه واقع است.

 

 

 

  • محمد سلحشوری